BASIN

Konut Almak İçin Doğru Zaman!

Yılın ilk 6 ayında ipotekli konut satışları adeta patladı. Geçen yılın ilk 6 ayına baktığımızda ipotekli konut satışı geçen yılki 201.084 adetten bu yıl 245.375 adede ulaşarak % 22’lik bir artış gösterdi. Uzun zamandır %1 in altında seyreden cazip konut kredisi oranları ile tüketiciler senetli satış yerine banka kredili satışları tercih etti. Aynı zamanda TUİK verilerine göre Türkiye’de yılın ilk 6 ayında konut satış rakamları gayrimenkul sektöründe uygulanan düşük faiz, vergi teşvikleri ve cazip kampanyalar ile bir önceki yıla göre %4 büyüdü. Peşinatın düşmesi, konut kredi faizinde beklenen oranların olmasa da psikolojik sınırın altına gelmesi özellikle kredi ile ev alacak olan tüketiciyi harekete geçirmiş görünüyor. Son bir kaç aydır bu kampanyaların yanı sıra konut fiyatlarının yatayda seyrediyor olması, alıcıya rekabetçi fırsatlarla dolu bir piyasa sunuyor. 

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olabilirsiniz? 
Oturum amacıyla konut arayışında iseniz kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz! Bu yıl konut kredilerinde aylık taksitlerde ve toplam geri ödemelerde de düşüş gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanmak isteyenlerin aylık taksitleri, yaklaşık 200 TL -220 TL aralığında azaldı. Toplam geri ödemelerde de 25.000 TL ile 30.000 TL'yi bulan farklar ortaya çıktı. Konut kredisi faiz oranlarının halen %1 ve altında seyrettiği son aylarda aylık 1.365 TL taksitle 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanabiliyorsunuz. 2008 yılında faiz oranlarının %1,80 seviyelerine çıktığı dönemleri düşündüğümüzde aslında şu anki konut kredisi faiz oranlarının ne kadar avantajlı olduğunu daha iyi anlayabiliriz. 

2.El Piyasalarında Büyük Fırsatlar Var! 
İkinci el konut piyasalarında ve tamamlanmış olan yeni projelerde hemen taşınabileceğiniz ulaşılabilir fiyatlar ile konut sahibi olmak artık çok daha kolaylaştı. Arzın talebi aştığı ve tüketicinin fiyatı belirlediği şu dönemde özellikle 2. El piyasalarda yoğun pazarlıklar sonucunda satış fiyatlarında ve kiralarda gerileme olduğu görülüyor. Yatırım amacıyla konut arayışı içerisineyseniz gayrimenkul piyasalarında yaşanan talep azalması nedeniyle ortaya çıkan fırsatları ve fiyat avantajlarını da takip etmekte fayda var. Özellikle gelecek vaat eden doğru lokasyonlarda inşaatı devam eden projelere yatırım yapılabilir. Gayrimenkul firmalarının sunduğu peşinatsız, ara ödemeli ve vade farksız ödeme planları cazip olabilir. Diğer taraftan yatırımın geri dönüşünü hemen almaya başlamak istiyorsanız peşinat için bir birikimiz olması gerekiyor. Bu noktada da içerisinde kiracı bulunan veya kolay kiraya verilebilecek mülkler tercih edilmelidir. Satın alma fiyatı/ Kira getirisi korelasyonunda 15-20 yıl aralığında kalmakta fayda var. Aynı zamanda yatırım amacıyla satın alınan mülkten elde edilen kira gelirinin kullanılan konut kredisi taksitlerinin %40 a varan seviyelerde karşılaması da beklenmelidir. 

Artıyor Ancak Fiyatlara Yansımıyor! 
Yükselen döviz kurlarından dolayı inşaat maliyetlerinin yükseldiği bir ortamda gayrimenkul geliştirici firmaların bu maliyetleri henüz fiyatlarına yansıtmamış olması da şuan konut sahibi olmak için cazip imkânlar oluşturuyor. Devam eden projelerde artan maliyetlerin henüz fiyatlara yansımamış olması nedeniyle konut sahibi için doğru zamandır.