Pazarlama

Konut pazarlaması geçmişten farklı olarak her geçen gün daha karmaşık hale gelmektedir. Gayrimenkul sektörü ekonomik koşullara bağlı olarak sürekli değişmekte ve rekabet artmakta; müşteri bilinçlenmekte ve beklentilerinde değişimler olmaktadır.
Satış Çözümleri projenin düşük reklam maliyetleri ile başarılı bir şekilde pazarlanması için güvenilir partnerler ile ve doğru pazarlama stratejilerini oluşturur.

Fiyatlandırma ve Şerefiye

Konut veya ticarinin fiyatı tüketicinin satın alma aşamasındaki kararı üzerindeki en önemli etkenlerden biridir. Doğru fiyatlandırma proje karlılığı ile birlikte tüm satış sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanmasında önemli bir unsurudur. Satış çözümleri projenin maliyeti ve rekabet şartlarına uygun olarak konut fiyatının belirlenmesini sağlar. Bu konuda yılların verdiği deneyimine güvenerek titiz çalışmalar ile alternatif fiyat çalışmalarını ve senaryoları geliştirici firma ile paylaşır ve en doğru çıkış fiyatlarını belirler. Proje ön satış fiyatı ve lansman dönemi tırmanan fiyat politikası stratejileri ile birlikte hem konut yaratımcısının hem de geliştirici firmanın daha fazla kazanmasını sağlar. Satış Çözümleri fiyat çalışmalarını projede yer alan daire/blok bazlı olarak yapar ve her konutun değerini ayrı ayrı belirler. Konutların nitelikleri, özellikleri, cephesi, yönü, avantaj ve dezavantajlarına göre en doğru şerefiye dengesini oluşturur ve ortaya çıkan önerilerini geliştirici firma ile paylaşır.